Ekim 14, 2021

Facebook’tan yeni ifşalara sıkı önlem geldi

ile admin

Son haftalarda şirket içi yazışmaları ifşa olan ve büyük prestij kaybı yaşayan Facebook’tan yeni bir tedbir geldiği ortaya çıktı.

ABD merkezli toplumsal medya platformu Facebook ve bünyesindeki WhatsApp, Mesesenger ve Instagram üzere toplumsal medya sitelerine yönelik ifşalar şirkete büyük bir ziyan verirken şirketin kurucusu Mark Zuckerberg’i de hayatının en güç devriyle karşı karşıya getirdi.

Başta Wall Street Journal olmak üzere birçok medya kuruluşu Facebook idaresinin gençlere ziyan verdiğini ve kimi kullanıcıların paylaştığı içeriklere hiçbir müdahale etmediğinin ortaya çıkmasından sonra şirket çalışanlarına kimi kısıtlamalar getirdi.

Eski Facebook çalışanının ABD Senatosu’nda söz vermesinden sonra Facebook idaresi emsal bir sorunun yaşanmaması için çalışanlarına kısıtlama getirme kararı aldı. New York Times gazetesi, Facebook’un şirket çalışanlarının birtakım iç yazışma kümelerine erişimini kaldırdığını açıkladı.

Eski Facebook yöneticisi Frances Haugen’ın evrakları sızdırmasından sonra bu kararın alındığı kaydedildi. Çalışanların Workplace isimli iletileşme platformu üzerinden iç yazışmalara katılabildiği ve bu alanda fikir alışverişi yapabildiğini yazan New York Times, Facebook’un açıklamasına yer verdi.

Açıklamada, “Sızıntılar verimliliği, etkiyi ve morali azaltıyor. Bu iç bilgilere erişimin engellenmesi çok karmaşık hususların yanlış yansıtılmasının da önüne geçer” denildi.

Kaynak:Sözcü