Ekim 14, 2021

Erdoğan’a ÖTV’de yeni yetki! Meclis’ten geçti

ile admin

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a ÖTV’de yeni yetki verildi. Meclis’te kabul edilen düzenlemeye nazaran Erdoğan, “tütün ürünlerinin” ve ” araçların” özel tüketim vergileri (ÖTV) ile oranlara temel ÖTV matrahlarının alt ve üst sonlarını üç katına kadar artırabilecek.

Vergi Yordamı Kanunu ve Birtakım Kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifi TBMM’de görüşülerek kabul edildi.

Teklifin kabul edilen 56. Hususu ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a yeni bir yetki daha verildi. Kabul edilen düzenlemeye nazaran Erdoğan; “tütün ürünlerinin” ve ” araçların” özel tüketim vergileri (ÖTV) ile oranlara temel ÖTV matrahlarının alt ve üst sonlarını üç katına kadar artırabilecek.

3 KATINA KADAR ARTTIRABİLECEK

Kabul edilen 56. hususta, “6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12’nci unsurunun (2) numaralı fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer alan ‘bir katına’ ibareleri ‘üç katına’ halinde ve (c) bendinde yer alan ‘malların’ ibaresi ‘mallar için farklı matrah kümeleri oluşturmaya, malların matrah kümeleri, motor gücü’ formunda değiştirilmiştir.” sözleri yer alıyor.

CHP’Lİ ÖZKOÇ’TAN AÇIKLAMA

Erdoğan’a verilen yeni yetkiyi toplumsal medya hesabından duyuran CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, şu sözleri kullandı;

“Az evvel TBMM’de Millet İttifakı’nın muhalefetine karşın Cumhurbaşkanına; ‘tütün ürünlerinin’ ve ‘araçların’ özel tüketim vergileri ile oranlara temel özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst hudutlarını ‘üç katına’ kadar artırma yetkisi verildi.”

Kaynak:Sözcü