Ekim 14, 2021

Doların patronlarından ‘kasım ayı’ vurgusu

ile admin

ABD Merkez Bankasının son toplantısına ilişkin tutanaklarda şura üyeleri, kriz devrinde iktisada verdikleri dayanağı gelecek ay azaltmaya başlayabilecekleri konusunda hemfikir olduklarının sinyalini verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 21-22 Eylül’de düzenlenen toplantısına ait tutanakları yayımladı.

Fed şimdi 120 milyar dolarlık aylık varlık alımlarını azaltma kararı almamış olsa da, 21-22 Eylül’deki para siyaseti toplantısının tutanaklarına nazaran “katılımcılar, ekonomik toparlanmanın genel olarak rayında kalması şartıyla alımların kademeli olarak azaltılacağı ve alımların gelecek yılın ortalarında sona ereceği bir sürecin uygun olacağı değerlendirmesinde” bulundu.

Fed Lideri Jerome Powell ve başka Fed üyeleri iktisadın kaydettiği güçlü büyüme, enflasyonun gayeleri aşması ve iş gücü piyasasının koronavirüs salgınının yarattığı tahribattan toparlandığını göz önüne alarak tahvil alımlarını artık azaltmaya başlamak istiyor.

SÜREKSİZ ENFLASYON VURGUSU AZALIYOR

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık varlık alımlarını önümüzdeki ayın ortasına kadar azaltmaya başlayabileceğinin sinyallerini verirken, enflasyonun öngörülenden daha uzun mühlet yüksek kalacağından tasa eden Fed yetkililerinin sayılarının arttığı görüldü.

Tutanaklara nazaran, Fed 2-3 Kasım’daki para siyaseti toplantısında tahvil alımlarını azaltmaya başlama kararı alırsa, süreç Kasım ortasında yahut Aralık ortasında başlayabilir.

YETKİLİLERDEN SİNYAL

ABD Merkez Bankası’nın kimi yetkilileri dün iktisadın Fed‘in kriz periyodu takviyesini sonlandırmaya başlamasına imkan sağlayacak kadar toparlandığını belirtti.

Açıklamalarla Fed‘in aylık varlık alımlarını gelecek aydan itibaren azaltmaya başlayacağı konusundaki beklentiler güçlendi.

“KRİTERLER KARŞILANDI”

Institute of International Finance yıllık toplantısında konuşan Fed Lider Yardımcısı Richard Clarida, “Ben şahsen fiyat istikrarı amacımız konusunda ‘belirgin ilerleme’ kriterinin karşılandığına ve istihdam amacı hususundaysa karşılanmak üzere olduğuna inanıyorum” dedi.

Clarida, bu açıklamayla fiyat istikrarı ve istihdam amaçlarına ulaşana kadar Fed‘in 120 milyar dolarlık Hazine tahvili ve ipotek teminatlı menkul değer alımı yapmaya devam etme taahhütüne atıfta bulundu.

Fed yetkilileri son para siyaseti toplantısında varlık alımlarının “yakında azaltılmaya başlanmasına” gerek olabileceğini ve alımların gelecek yıl ortasında sona erebileceğini belirtmişlerdi.

KASIM AYI VURGUSU

Dün farklı yerlerde konuşan Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ve St. Louis Fed Lideri James Bullard da varlık alımlarının Kasım’da azaltılmaya başlanması gerektiğini belirttiler.

Financial Times’a konuşan Bostic, “Bence ilerleme sağlandı ve ne kadar çabuk yola koyulursak o kadar düzgün olur” dedi.

Bullard ise CNBC’ye yaptığı açıklamada varlık alımlarının 2022’nin birinci çeyreğine kadar sonlandırılmasını istediğini belirterek, bu sayede enflasyonun yüksek düzeyde kalması ya da daha da yükselmesi durumunda Fed‘in ilkbaharda yahut yazın faizleri artırabileceğini” tabir etti. (REUTERS)

Kaynak:Sözcü