Ekim 14, 2021

Burak Elmas, Galatasaray’un faiz borcunu açıkladı

ile admin

Galatasaray Lideri Burak Elmas, yayıncı kuruluşta katıldığı canlı yayında gündeme ait kıymetli açıklamalarda bulundu.

Lider Elmas, Galatasaray’ın ödeyeceği faiz ölçüsünün 400 milyon lira olduğunu belirterek, “Milletlerarası tüm dallar pandemiden etkilendiler. Bizim bilhassa spor kulüplerinin nezdindeki sorunun sebebi pandemi değil. Pandemi, üstüne geldi. Pandemi olmasaydı da spor kulüpleri önemli bir ekonomik krizin içine girecekti. Şampiyonlar Ligi’ne direkt gitme üzere bir durum vardı, o da bitti. Hala kimi alışkanlıklar devam ediyor. Biz aday olurken her ne olursa olsun bu alışkanlıkların değişmesi gerektiğini söyledik. Kulübümüz 2 tane Bankalar Birliği muahedesi imzaladı. Pandemi periyodundaki açığın büyük bir kısmı o mutabakatlardan biriyle kapandı. Galatasaray’ın ödeyeceği faiz ölçüsü 400 milyon TL civarı. Ödenecek. İki zahmet var. Hükümetimiz pandemi sürecinde önemli çaba vermek zorundaydı. Futbol bunun biraz dışında kaldı.” dedi.

Elmas’ın açıklamalarının devamı şöyle:

Başkanlık seçimleri

”Bizim açımızdan çok değerli bir seçimdi. Daima söylediğimiz şey bizim için aday olmak iktidar uğraşı değil, Galatasaray için verdiğimiz bir çabaydı. Türkiye’de örnek olacak bir seçim süreci yürüttük. Seçim sürecimde yorulduk lakin Galatasaray için yorulmak batmıyor. Seçime hazırlanırken kazanmaktan fazla prensiplere sahip çıkmayı daha uygun gördük. Liyakat sahibi, mevzularına hakim arkadaşlarımla yola çıktık. Sonunda da genel heyet üyeleri teveccüh gösterdi. Galatasaray’ın akl-ı seliminin ortaya çıkması şad etti. Evvelce de yöneticilik yaptım. Şampiyonluklar olunduğu vakit biter, sonraki gün yeni dönem başlar.”

İdare nasıl seçildi?

Grup arkadaşlarımızı biriktirerek büyüdük. Daima Galatasaray’ı düşünen bir grup olduğumuz için başımızda halledilmesi gereken problemler vardı. Bilinen isimleri eklemek en kolayı. Çok göz önünde bulunmak istemeyen arkadaşlarımızı eklemek için ikna etmeye çalıştık. Uzun konuşmalardan sonra bir ortaya geldik. Yolda çalışmaya başladığımızda öbür yetkinliklere gereksinimimiz olduğunu fark ettik. Hem çalışma gruplarımızla hem de şirket gruplarımızla bir arada 80’e yakın arkadaşımızla seçimin sonuna geldik. Ortada görünen birkaç arkadaşım olsa da geride karınca diyebileceğim çok sayıda arkadaşım var. Geçmişte idarede olduğum için çok memnun oluyorum. Yola çıktığımız arkadaşlarımızın çok yüksek bir oranının Galatasaray hakkında çalışması beni memnun ediyor. 600’e yakın atlet hariç çalışanımız var. 3000’e yakın da atletimiz var.”

‘Herkes Türk futbolu battı diyor’

”Seneye ödemeler başlayacak, mali disiplin lazım. Ama mali disiplin için kimi tedbirleri erken almak lazım. Biz önemli stratejik bir atak yaptık. Bu türlü bir sistem geliyorsa şayet sıkı formda kıymetlendirilmesi gerekiyor. UEFA, FFP’yi getirdi. Milletlerarası kulüplerin borç tablosu bize oranla daha düşük. Herkes Türk futbolu battı diyor fakat resme bakınca hiçbir şey yapılmıyor, güya batmıyormuşçasına devam ediyor. Biz, Galatasaray’ın geleceği için yürekli kararlar alacağız. Çok önemli tedbirler alıyoruz.”

TR SPUTNİK