Ekim 14, 2021

Banksy’nin eseri, rekor fiyata alıcı buldu

ile admin

İngiltere’nin başşehri Londra’daki Sotheby’s Müzayede Evi’nde gerçekleşen Çağdaş Sanat Müzayedesi’nde onlarca eser satışa sunuldu. Müzayede, en çok istek gören ve en yüksek sayıya satılan eser, İngiliz sanatçı Banksy’nin en ünlü yapıtlarından biri olan “Love is in the Bin” oldu. Sotheby’s tarafından 4 ila 6 milyon pound kıymet biçilen eser, 18 milyon 582 bin pounda satılarak rekor kırdı.

‘Düzen zıddı sanatın saygıdeğer bir mirasının varisi olarak kabul ediliyor’

Sotheby’s Çağdaş Sanat Lideri Alex Brenczik yaptığı açıklamada, “Banksy’nin ‘The Girl with the Baloon’ yapıtının kendi kendini yok etmesinden bu yana, Banksy bir fenomen haline gelen global bir sansasyon oluşturdu” sözlerini kullandı. Brenczik, “O unutulmaz gecede Banksy, bir sanat yapıtını parçalayarak yok etmek yerine bir tane oluşturdu. Bugün bu eser, sistem tersi sanatın saygıdeğer bir mirasının varisi olarak kabul ediliyor” dedi.

Sotheby’s Çağdaş Sanat Uzmanı Emma Baker ise, Banksy’nin 2018 yılındaki müzayedede alışılmışın dışında bir an yaşattığını söyledi. Baker, “The Girl with the Baloon” yapıtına atıfta bulunarak, “Herkes Banksy’nin müzayede sırasında kendi yapıtını parçaladığını düşündü. Ancak o yeni bir sanat yapıtı meydana getirdi” sözlerini kullandı. Baker, Banksy’nin yapıtı büsbütün çerçeveden çıkarıp çöpe atmadığını ve yarıda durduğunu belirterek, “Bu nedenle bugün bu sonuca ulaştık ve mutlaka başarılı bir çalışma oldu” dedi.

Baker, Banksy’nin bedel, para ve sanat dünyası üzerine yorumları olduğunu söz ederek, sadece sokak sanatı sevenlerin değil birebir vakitte başyapıtlarla ilgilenenlerin de onun sanatına ilgi duyduğunu aktardı. Baker, Banksy’nin The Girl with the Baloon yapıtını kısmen parçalamasıyla sanat tarihinde yer edinen an ile onun çok daha tanınan bir sanatçı haline geldiğini ve sanat hayatında yeni bir sayfayı açtığını açıkladı.

Açık artırmaya çıkan son yapıtı kendini imha etmişti

Banksy 2018 yılında yaklaşık 1,1 milyon pounda satılan ve bir kız çocuğunun kalp halindeki bir balona erişmeye çalışırken tasvir edildiği “The girl with the Baloon” (Kırmızı Balonlu Kız) yapıtı satıldıktan birkaç dakika sonra yapıtın çerçevesi içine gizlenmiş kağıt imha makinesi vasıtasıyla kendi kendini yok etmişti. Anonim bir sokak sanatkarı olarak kimliğini koruyan Banksy, siyasi ve toplumsal yorumlarıyla ilgili çalışmaları ve sokaklardaki grafitileri ile biliniyor.

Toplamda 44 kıymetli yapıtın satışa sunulduğu müzayedede yüksek fiyata satılan öteki eserler ortasında Gerard Richer isimli sanatkarın 3 farklı yapıtı yer aldı. Sanatkarın “S.D.” isimli yapıtı 9 milyon 619 bin 800 pounda satılarak müzayedede en yüksek fiyata satılan ikinci eser oldu.

TR SPUTNİK