Ekim 14, 2021

ABD ordusu başpiskoposu, Katolik askerlerin koronavirüs aşısına zorlanmamasını istedi

ile admin

ABD ordusunda, aşının mecburî kılınması bir müddettir tartışmalara neden olurken, Silahlı Kuvvetler Başpiskoposu Brogilo aşı olmayı reddeden askerleri destekleyen bir bildirdi yayınladı.

Başpiskopos Broglio’nun son açıklaması, Katoliklerin manevî önderi ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus’un herkese aşı tavsiyesi yaptığı açıklamasından kısmen ayrılmasıyla dikkati çekti.

Daha evvel ABD ordusunun aşıyı zarurî kılan buyruğunu destekleyen Başpiskopos Brogilo, bu sefer bildirisinde dini münasebetlerle aşı olmak istemeyen ABD askerlerini desteklediğini açıkladı.

Vatikan’ın fıkhi problemlerini ele alan İnanç Doktrini Cemaatinin, öteki seçenek olmadığı takdirde Katoliklerin meyyit cenin dokusundan türetilen aşıları yaptırmasına müsaade veren fetvasına da atıfta bulunan, başpiskopos şu tabirleri kullandı:

“ABD Savunma Bakanı, 24 Ağustos’ta tüm ordu için Kovid-19 aşısını zarurî hale getirdi. O vakitten bu yana, kimi askerler aşı olmayı reddetmiş ve Dini Özgürlüğün Onarımı Yasası üzerinden fetva talebinde bulunmuştur. Bu durum, aşı için ahlaki olarak verilen cevazın, bir bireyin samimiyetle aşının imanına halel getireceğine yönelik inancının önüne geçip geçemeyeceği sorusunu gündeme getirmektedir.”

Bir fetvanın inancın önüne geçemeyeceğine dikkat çeken Brogilo, “Vicdanının kutsiyetine halel getirecekse, hiç kimse Kovid-19 aşısı olmaya zorlanmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘Aşılar meyyit ceninden türetilen bir hücre dizisi ile test edililiyor ve bu şeytani işlerle ilişkili’ argümanı

Pfizer ve Moderna aşılarının meyyit ceninden türetilen bir hücre dizisi ile test edildiğini ve bunun “şeytani işlerle ilişkili” olduğunu tez eden Brogilo, Johnson & Johnson aşısının büsbütün meyyit cenin kaynaklı hücrelerle test edildiğini, geliştirildiğini, üretildiğini ve bu aşının daha problemli olduğunu ileri sürdü.

Brogilo, “Mevcut bir tek aşı olsaydı, ahlaki olarak müsaade verilebilirdi, fakat inançlı Katolikler ahlaki olarak daha kabul edilebilir bir tedavi yolu tercih ettiğini tabir edebilmeliler” tabirlerine yer verdi.

Kürtaja katı bir biçimde karşı olan Katolikler, Kovid-19 aşısının kürtajdan elde edilen meyyit cenin üzerinden test edildiği ve üretildiği argümanlarından ötürü bu aşıya karşı çıkıyor. İnanç Doktrini Cemaati Aralık 2020’de Kovid-19 aşısı konusunda kardinallerin ve Katolik kümelerinin farklı ve hatta çelişkili görüşleri olduğunu bildirmişti. Cemaat, son olarak mevzuyu Papa Francis’in incelemesinin akabinde son kelam olarak aşının dinen sorun oluşturmayacağını açıklamıştı.

1985 yılında kilise tarafından oluşturulan Silahlı Kuvvetler Başpiskoposluğu, 220 tesiste 1,8 milyon asker ve ailelerinin sorumluluğunu üstleniyor. Broglio, 2007 yılında Papa Benedict XVI tarafından bu vazifeye atanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığının bilgilerine nazaran, ordunun yüzde 96’sı en az bir doz Kovid-19 aşısı almış durumda lakin başta Kara ve Hava Kuvvetlerinde on binlerce askerin hala aşı olmak istemediği tabir ediliyor.

Katoliklerin manevî başkanı ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus, daha evvel yaptığı açıklamada Kovid-19 aşısının yaptırılmasını tavsiye etmiş ve kendisine de aşı yapıldığını belirtmişti.

Papa Franciscus, 9 Ocak’ta TG5 kanalında yayınlanan röportajında, “Ahlaki açıdan herkesin aşı olması gerektiğine inanıyorum. Bu, etik bir seçenektir zira mevzubahis olan sıhhatiniz ve hayatınız ancak tıpkı vakitte oburlarının da hayatıyla oynuyorsunuz.” sözlerini kullanmıştı.

TR SPUTNİK