Ekim 14, 2021

2. ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? 140 puanlar alanlar için tercihler başlıyor…

ile admin

YKS 2. ek tercih için beklenen tarih geldi. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya nazaran 2. ek tercih 14-18 Ekim tarihleri ortasında http://ais.osym.gov.tr sayfası üzerinden yapılabilecek. 140 puanlar alanların yapabilecekleri tercihlerin yer alacağı 2. ek tercih kılavuzu şimdi yayınlanmadı. Gün içerisinde kılavuzun yayınlanmasıyla birlikte 140 puan alanlar için 2. ek tercih süreci başlayacak.

Bu yıla mahsus olmak üzere baraj puanının TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacak. ÖSYM tercih yapma hakkı bulunan öğrenciler için 2. ek tercih süreçlerinin bugün itibariyle başlayacağını duyurdu. Adaylar sonuç evrakına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

YKS 2. EK TERCİH BAŞLIYOR

ÖSYM Lideri Halis Aygün tarafından yapılan açıklama şu formda;

“Değerli adaylarımız,

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme tercih süreçlerini yarın başlatacağız.
Tercihlerinizi 14-18 Ekim tarihleri ortasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS taşınabilir uygulamamızdan yapabilirsiniz.
Yapacağınız tercihlerin şimdiden iyi olmasını dilerim.”

YKS SONUÇ DOKÜMANI SORGULAMA

YKS 2. EK YERLEŞTİRME PUANLARI SONUÇ EVRAKINDA

2021 YKS sonuçlarına nazaran TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP’leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP’leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç dokümanlarına yansıtıldı.

140 PUANLI İKİNCİ EK YERLEŞTİRME SONUÇ DOKÜMANI NASIL SORGULANIR?

Adaylar, sonuç evraklarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

İKİNCİ EK TERCİH KİMLER YAPABİLECEK?

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabilecek.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan lakin yerleştirilen adaylardan kimilerinin kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, ilgili programın puan tipinde programın en küçük puanına eşit yahut daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç evraklarında, ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için muvaffakiyet sırası yer almamaktadır.

YKS 2. EK TERCİHLERE DAİR SIKÇA SORULAN SORULAR 

EK YERLEŞTİRMEYE AİT SORULAR YANITLANDI

ÖSYM, bu yıl birinci kere yapılacak YKS ikinci ek yerleştirmeye ait sıkça sorulan 7 sorunun karşılığını yayımladı. 2021-YKS ikinci ek yerleştirme süreçlerinin, ek yerleştirmeden boş kalan kontenjanların belirlenmesinden sonra yapılacağı ve ikinci ek yerleştirme süreçleriyle ilgili tarihlerin, ÖSYM’nin internet adresinden duyurulacağı belirtildi. Özel yetenek imtihanı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adayların da ikinci ek yerleştirmede tercih yapabileceği vurgulandı. Ayrıyeten merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların da ikinci ek yerleştirmede tercih yapamayacağı bildirildi.

Öte yandan sıkça sorulan soruların, adaylardan gelen sorulara nazaran güncelleneceği, ilgililerin yeni duyuruları takip etmeleri ve ÖSYM Davet Merkezi’nden bilgi edinmeleri önerildi. Detaylı bilginin, ek yerleştirmeden boş kalan kontenjanların belirlenmesinden sonra hazırlanacak ‘2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacağı belirtildi.

YÖK BAŞKANI’NDAN 2. EK TERCİH AÇIKLAMASI

YÖK Lideri Erol Özvar, toplumsal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu tabirleri kullandı:

* Bedelli adaylarımız, 2021-YKS ‘yerleştirme’ ve ‘ek yerleştirme’ süreçleri sonucunda boş kalan kontenjanlar için TYT Puanı 140; AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olanlar adayların da tercihte bulunabileceği ‘ikinci ek yerleştirme’ yapılmasını kararlaştırmıştık.

* Bir programa yerleşememiş ve tercihte bulunma hakkı elde etmiş olan adaylarımız için ‘2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme’ tercih süreçleri yarın başlayacak. Bu fırsatı en güzel biçimde değerlendireceğinize inanıyorum. Yapacağınız tercihlerin hayırlara vesile olmasını dilerim.

Kaynak:Sözcü